Aktuální počet volných míst v OmegaKlubu: 8

Zájemci o členství, více info zde

Houby ve zdravém jídelníčku

2. 11. 2011

Ačkoli letošní podzim nenabídnul slibované houbové žně, doufám, že alespoň pár kousků se vám podařilo nasbírat. A jestli ne, tak jste alespoň strávili čas nejpřirozenějším pohybem v přírodě a to se taky počítá.

Jak je to vlastně s houbami - jsou zdraví prospěšné, máme je zařazovat do svého zdravého jídelníčku?

Houby patří mezi velmi staré organismy - předpokládá se, že na naší planetě byly již spolu s dinosaury. V současnosti je známo asi milion a půl druhů hub. Jejich hlavní funkcí je rozkládání organické hmoty. Bez nich bychom se brodili hromadami odumřelých těl rostlin a zvířat.

Většina hub je jedlých, jen malé procento je smrtelně jedovatých (např. muchomůrka zelená). Do skupiny hub patří i kvasinky, bez kterých by se neobešel např. potravinářský průmysl, a to zejména pekařství (droždí) a mlékárenství, nepostradatelné jsou např. při výrobě sýrů (camembert, niva a další).

Z výživového hlediska můžeme houby hodnotit pozitivně. Především díky jejich nízké energetické hodnotě bychom je mohli doporučit pro redukční diety i pro diabetiky (mají málo sacharidů). 100 g hub (hřibů či žampionů) obsahuje cca 0,2 g tuku, 1,6 g bílkovin, 2,3 g sacharidů a 6,2 g vlákniny, energetická hodnota se pohybuje mezi 75-150 kJ, protože z 90% jsou tvořeny vodou. Pozor však na způsob úpravy - nejlepší jsou dušené nebo vařené, smažené houby se stávají „kalorickou bombou". Houby obsahují i důležité vitaminy (ve větším množství vitaminy skupiny B) a minerální látky (především draslík, fosfor, selen a měď).

Houby povzbuzují činnost střev, snižují hladinu cholesterolu v krvi, jsou účinné při mírnění zánětů a některé druhy mají příznivý vliv na zhoubné bujení - protirakovinné účinky. Nejznámější je hlíva ústřičná.

Jedinou negativní vlastností hub je, že mohou kumulovat toxické látky, proto je důležité konzumovat pouze mladé a čerstvé houby.

Zkuste třeba pohankového kubu:
Na olivovém oleji zpěňte cibuli s houbami a kmínem, poduste a smíchejte s uvaženými kroupami nebo pohankou a dochuťte solí, majoránkou a česnekem.

pondělí - neděle 6:00 - 23:00
potřebujete více informací? 
   585 205 700    585 205 800
DĚTSKÝ KEMP S AEROBIKEM

DĚTSKÝ KEMP S AEROBIKEM

16. 06. 2020
AK Olomouc pro vás od 17.8. do 21.8. připravil LETNÍ KEMP SVĚTA KOUZEL S AEROBIKEM, který je určen dětem ve věku 4 - 15 let. více »
AKCE KOSMETIKA 2+1 DÁREK BRONZ REPAIR SUNKISS

AKCE KOSMETIKA 2+1 DÁREK BRONZ REPAIR SUNKISS

16. 06. 2020
více »
VAŠE LIGA

VAŠE LIGA

15. 06. 2020
více »
THAJSKÉ MASÁŽE

THAJSKÉ MASÁŽE

02. 06. 2020
AKCE ČERVEN více »
ŠATNY, WELLNESS ZÓNA A VNITŘNÍ PROSTOR KAVÁRNY OD PONDĚLÍ 25.5. OPĚT V PROVOZU

ŠATNY, WELLNESS ZÓNA A VNITŘNÍ PROSTOR KAVÁRNY OD PONDĚLÍ 25.5. OPĚT V PROVOZU

21. 05. 2020
více »
Další akce a novinky »

On-line rezervace

  • POZOR - změna v rezervačním systému:

    V rámci zrychlení procesu načipování klientů dochází ke změně v systému při vyhledávání shodných jmen. Klienti, kteří při svém přihlášení do on-line rezervační systému zadávali číslovku ke svému příjmení ji již zadávat nemusí.

Podporujeme


Fitness klub OMEGA
Fitness klub OMEGA
další sportovci »

Nabídky partnerů


Cafe Hájek
-10 % SLEVA mimo denní menu 11:00 - 14:00 hod.

více informací »

Cafe Hájek
všechny nabídky »

© OMEGA centrum sportu a zdraví, Olomouc Webdesign, Eshop a Online Rezervační Systém - ESMEDIA Interactive s.r.o.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím