Aktuální počet volných míst v OmegaKlubu: 27.3.2019: 10

Zájemci o členství, více info zde

Jíst či nejíst?...to je oč tu běží

18. 6. 2011


„Pravdy“ o výživě nás obklopují na každém rohu. Každý z nás jistě slyšel „zaručenou“ radu o vhodnosti či nevhodnosti určitých potravin. Jak je to ale doopravdy, máme se skutečně některých potravin bát?

Vejce
Vejce bývají zavrhována především kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Dnes je dokázáno, že náš organizmus stráví asi 2 % cholesterolu obsaženého v potravinách. Lidé s vysokou hladinou cholesterolu mívají většinou zvýšenou produkci „vlastního“ cholesterolu v játrech. Vajec se tedy nemusíme bát, jsou totiž především výborným zdrojem plnohodnotných bílkovin a kvalitních tuků. Jsou bohatá na vitamíny a živiny. Žloutek obsahuje vitamíny A, D, E, K, karotenoidy, vápník, železo a lecitin. Doporučené množství vajec dle Světové zdravotnické organizace je cca 10 ks týdně.

Máslo versus margarín
Máslo i margarín jsou tuky, takže s jejich konzumací musíme být střídmí. Máslo obsahuje více živočišných tuků (nasycených mastných kyselin) a cholesterolu, na druhou stranu je však chutnější a přirozenější než margarín. Ten je vyráběn hlavně z rostlinných tuků a bývá obohacován o vitamíny a minerály. Dříve se používal hlavně jako náhražka másla z nekvalitních surovin, dnes toto tvrzení však neplatí. Často zmiňovaným mýtem je obsah trans mastných kyselin (TFA) v margarínech. V dnešní době je naprostá většina výrobků vyráběna moderní technologií, při které tyto škodlivé trans mastné kyseliny prakticky nevznikají (jejich obsah je do 1 % v tukové složce, tedy nutričně bezvýznamné množství).
Pokud netrpíte obezitou a chorobami srdce a cév, je jen na vás, čemu dáte přednost. Já určitě máslu :o)

Sója
Bývá označována za rostlinu budoucnosti. Má vysoký obsah bílkovin, vitamínů a minerálních látek, kvalitních tuků, vlákniny, neobsahuje cholesterol. Bezesporu má kladný vztah k našemu zdraví, dokonce se spekuluje o tom, že pravidelná konzumace sóji bojuje proti vzniku rakoviny. Na druhou stranu, především Evropané mívají často na sóju alergii. Obsahuje vysokou hladinu fyto-estrogenů, které mohou být nevhodné zejména pro děti, stejně jako vysoká hladina fytátů, která váže vápník a další stopové živiny a zabraňují tak jejich příjmu z potravy. Z těchto důvodů nejsou běžné sójové výrobky vhodné pro děti. Tradiční asijská kuchyně využívá především fermentovaný sójový protein (sójová omáčka a podobně), ve kterém je hladina alergenů a antinutričních látek výrazně snížena. Proto bychom se při konzumaci a přípravě sojových výrobků měli nechat inspirovat východními zeměmi.

Káva
O kávě se soudí, že zvyšuje krevní tlak. Na tom však není téměř žádná pravda. "Je to mýtus, který se traduje desítky let," říká přední český kardiolog Petr Niederle z pražské Nemocnice Na Homolce. "Kofein sám vede k mírnému stažení cév, což se v kombinaci s jinými léky používá při léčbě migrén. To se však projevuje téměř zanedbatelným a krátkodobým zvýšením krevního tlaku." Podle Niederleho slov mohou lidé s vyšším tlakem či po infarktu kávu klidně pít. Na vyšší dávky kofeinu by si ale měli dát pozor pacienti s tachykardií (rychlé bušení srdce) (www.abecedazdravi.cz).
Káva však může zvýšit riziko vzniku rakoviny močového měchýře, zároveň ale snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Navíc obsahuje  řadu antioxidantů, které pomáhají v likvidaci volných radikálů v organizmu. Samotná káva nemá téměř žádnou energetickou hodnotu, kofein navíc stimuluje (sice málo, ale přeci) výdej energie formou tepla. I tady tedy platí rozumná míra. Pokud někdo pije 3 – 4 šálky kvalitní kávy (ne turka!!!) denně, rozhodně si neuškodí.

Napadají vás další potraviny, se kterými si nevíte rady? Napište a můžeme se na ně podívat příště.

 

pondělí - neděle 6:00 - 23:00
potřebujete více informací? 
   585 205 700    585 205 800
V ÚTERÝ 16.7. V 10.00 „TO“ SPATŘÍ SVĚTLO SVĚTA ! ! !

V ÚTERÝ 16.7. V 10.00 „TO“ SPATŘÍ SVĚTLO SVĚTA ! ! !

14. 07. 2019
revitalizovaná fitness sekce více »
 

ITS CUP 2019 se blíží!

10. 07. 2019
25.000 USD více »
 

Saunové ceremoniály

30. 06. 2019
více »
 

Otvírací doba dětského koutku - prázdniny

20. 06. 2019
Prázdniny 2019 více »
 

ČÁSTEČNÉ OMEZENÍ PROVOZU

14. 06. 2019
více »
Další akce a novinky »

On-line rezervace

  • POZOR - změna v rezervačním systému:

    V rámci zrychlení procesu načipování klientů dochází ke změně v systému při vyhledávání shodných jmen. Klienti, kteří při svém přihlášení do on-line rezervační systému zadávali číslovku ke svému příjmení ji již zadávat nemusí.

Podporujeme


Václav Chaloupka
Václav Chaloupka
další sportovci »

Nabídky partnerů


MiFin
VIP KURZY na EUR a USD již od částky 5.000,- Kč

více informací »

MiFin
všechny nabídky »

Partneři

© OMEGA centrum sportu a zdraví, Olomouc Webdesign, Eshop a Online Rezervační Systém - ESMEDIA Interactive s.r.o.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím