Aktuální počet volných míst v OmegaKlubu: 8

Zájemci o členství, více info zde

Středomořská inspirace

11. 7. 2011

Nechme se začátkem prázdnin inspirovat stravou typickou pro naše jižní přátelé. Stravou, která je právem považována za jednu z nejprospěšnějších našemu tělu a srdci.

Nejde o žádnou přísnou dietu nebo omezování, ale spíš o soubor stravovacích zvyklostí, kterými se už po staletí tradičně řídí obyvatele v oblastech kolem Středozemního moře. Výsledky odborných studií prokázaly, že čím více osoby využívají zásady tradiční středomořské kuchyně, tím nižší je u nich riziko výskytu srdečních onemocnění nebo rakoviny a v průměru se dožívají vyššího věku.

Ačkoli se v jednotlivých státech stravovací zvyklosti liší dle kultury, etnického původu a náboženství, základní principy jsou společné:
• vysoká spotřeba ovoce, zeleniny, fazolí, ořechů, různých semen, chleba a dalších cereálií
• příprava pokrmů na olivovém oleji
• poměrně hodně ryb a málo tučného masa
• malé nebo střední množství tučných sýrů a jogurtů
• umírněná spotřeba vína, obyčejně při jídle
• využívání místních, sezónních, čerstvých potravin
• aktivní způsob života
• méně stresu

Jak působí hlavní potraviny středomořské stravy?

Olivový olej
Obsahuje vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou ochranným faktorem proti onemocněním srdcí, pravděpodobně proto, že ve stravě nahrazuje olivový olej nasycené tuky. Je rovněž zdrojem antioxidantů včetně vitaminu E.

Ovoce a zelenina
Vysoká spotřeba sezónního čerstvého ovoce a zeleniny má prokazatelně ochranné účinky proti vzniku srdečních chorob a rakoviny, pravděpodobně pro přítomné antioxidanty. Z tohoto hlediska jsou zvláště důležitá rajčata, která tvoří významnou složku stravy a jsou hlavním zdrojem antioxidantů. Jejich tepelné zpracování - vaření a příprava omáček kladně ovlivňuje využitelnost lykopenu, který patří mezi jeden z hlavních antioxidantů v rajčatech.

Čerstvé bylinky - bazalka
Stimuluje tvorbu žluče, funkci žaludku a našeho metabolismu vůbec, dokáže výrazně pomoci při trávení tučných a těžkých jídel. Zároveň pomáhají při plynatosti a různých katarech, žaludečních a střevních potížích. Ulevuje také při bolestech hlavy, pocitu úzkosti a nervovém vypětí, říká se, že bazalka je bylinkou dobré nálady.

Ryby
Příznivý vliv na lidské zdraví mají mořské ryby, především s vyšším obsahem tuku, jako jsou na příklad sardinky. Jsou významným zdrojem omega-3 polynenasycených mastných kyselin, působí příznivě na zdravotní stav srdce, neboť mají protizánětlivé účinky a zlepšují průchodnost cév a tím i proudění krve.

Mírná spotřeba vína
Mírná spotřeba vína představuje u mužů dvě skleničky a u žen jednu skleničku denně.
Víno, především červené, obsahuje velké množství rostlinných složek s příznivými zdravotními účinky. Tyto složky se nazývají fytonutrienty a patří mezi ně polyfenoly, které jsou většinou významnými antioxidanty.

Řecká studie, ve které byly sledovány vlivy jednotlivých typických složek středomořské stravy prokázala, že tyto samotné složky nemají žádný pozorovatelný ochranný účinek. V praxi je to tedy pravděpodobně kombinovaný vliv všech složek, který je příčinou toho, že tato strava příznivě ovlivňuje zdraví populace sídlící v zemích kolem Středozemního moře. Nelze však uvažovat pouze o vlivu potravy, na organismus příznivě působí i další významné faktory např. stravování bez spěchu a v klidné atmosféře, dostatek slunečního světa a více tělesné aktivity, které patrně rovněž přispívají k celkově zdravému životnímu stylu této oblasti.
Zdroj: eufic.org

Zkuste si dát k letní večeři třeba klasický salát CAPRESE:
Na plátky rajčat pokládejte plátky mozzarelly a čerstvé bazalky, lehce posolte, popepřete a zakápněte olivovým olejem extra vergine.

pondělí - neděle 6:00 - 23:00
potřebujete více informací? 
   585 205 700    585 205 800
DĚTSKÝ KEMP S AEROBIKEM

DĚTSKÝ KEMP S AEROBIKEM

16. 06. 2020
AK Olomouc pro vás od 17.8. do 21.8. připravil LETNÍ KEMP SVĚTA KOUZEL S AEROBIKEM, který je určen dětem ve věku 4 - 15 let. více »
AKCE KOSMETIKA 2+1 DÁREK BRONZ REPAIR SUNKISS

AKCE KOSMETIKA 2+1 DÁREK BRONZ REPAIR SUNKISS

16. 06. 2020
více »
VAŠE LIGA

VAŠE LIGA

15. 06. 2020
více »
THAJSKÉ MASÁŽE

THAJSKÉ MASÁŽE

02. 06. 2020
AKCE ČERVEN více »
ŠATNY, WELLNESS ZÓNA A VNITŘNÍ PROSTOR KAVÁRNY OD PONDĚLÍ 25.5. OPĚT V PROVOZU

ŠATNY, WELLNESS ZÓNA A VNITŘNÍ PROSTOR KAVÁRNY OD PONDĚLÍ 25.5. OPĚT V PROVOZU

21. 05. 2020
více »
Další akce a novinky »

On-line rezervace

  • POZOR - změna v rezervačním systému:

    V rámci zrychlení procesu načipování klientů dochází ke změně v systému při vyhledávání shodných jmen. Klienti, kteří při svém přihlášení do on-line rezervační systému zadávali číslovku ke svému příjmení ji již zadávat nemusí.

Nabídky partnerů


MiFin
VIP KURZY na EUR a USD již od částky 5.000,- Kč

více informací »

MiFin
všechny nabídky »

© OMEGA centrum sportu a zdraví, Olomouc Webdesign, Eshop a Online Rezervační Systém - ESMEDIA Interactive s.r.o.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím