Aktuální počet volných míst v OmegaKlubu: 12

Zájemci o členství, více info zde

Vánoční večírky

2. 12. 2012

Toto období se jen hemží různými večírky s přáteli, „pracovními besídkami“ a nasáváním vánoční atmosféry mezi stánky na náměstí. A s tím je samozřejmě spojeno i popíjení alkoholu. Řada lidí skleničkou alkoholu navíc řeší i nahromaděný shon z předvánočního období, stres z kupy práce či jako součást zasloužené volné chvilky pro sebe. Takže, nadcházející dny bývají často zkouškou naší pevné vůle a náporem, nejen na játra.

ZDRAVOTNÍ HLEDISKO

Alkohol je v otázce zdravého životního stylu a prevence nemocí složitou a kontroverzní záležitostí (nemluvě o tom, o jak složitý problém se jedná celospolečensky). Nadměrná konzumace alkoholických nápojů má příčinný vztah k více než 60 různým poruchám zdraví (kardiovaskulární choroby, rakovina ústní dutiny a hltanu, jícnu, hrtanu, tlustého střeva a rekta, jater i prsu). Odhad rizika pro rakovinu jater se obecně považuje za podhodnocený, neboť tento nádor často vznikne na podkladě cirhózy způsobené alkoholem, která ale nutí dotyčného alkohol omezit.

Na druhou stranu, pití malého množství alkoholu je prospěšné dokonce i v prevenci kardiovaskulárních chorob, tak i ve snižování celkové úmrtnosti. Např. víno má pozitivní vliv na organizmus především díky antioxidačním účinkům polyfenolických substancí (resveratrol a další). Riziko je nejnižší při určité mírné konzumaci, která odpovídá přibližně 20 g/den. Při nulové konzumaci je riziko vyšší, proto se mluví o protektivním efektu alkoholu. Ten byl pozorován až do denní dávky 72 g, ale nad 89 g denně už začíná statisticky významné zvýšení rizika.

Současná doporučení pro pravidelnou konzumaci alkoholu:
-          Muži: 1 pivo 12° nebo 2 dcl vína denně
-          Ženy: malé pivo nebo 1 dcl vína denně

Nad doporučené množství, rizika prudce stoupají!

VÝŽIVOVÉ HLEDISKO

Dalším důležitým hlediskem je energetická hodnota alkoholu. Pokud se celý rok snažíte žít zdravě, nezkazte si to přehnaným pitím během Vánoc. Samozřejmě, sklenička kvalitního suchého vína je v pořádku, vánoční punč (ačkoli je velmi kalorický) k atmosféře patří, ale nepřehánějte to, jeden vám na zahřátí bude stačit. Alkohol je velmi energeticky bohatý, ale nemá téměř žádnou sytící schopnost a obsahuje jednoduché cukry bez dalších nutričních hodnot. Takže, po alkoholu velmi snadno přibíráme a ženy jsou na tom bohužel hůře než muži (muži lépe a rychleji spalují alkohol, protože muži mají více tělesné vody a etanol je ve vodě rozpustný).

Zde je orientační přehled energetické hodnoty u různých typů alkoholu:

Alkoholický nápoj

Množství

Energie

Pivo 10

500 ml

655 kJ

Pivo 12

500 ml

705 kJ

Víno bílé - průměr

200 ml

452 kJ

Víno červené - průměr

200 ml

550 kJ

Whisky skotská 43%

50 ml

498 kJ

Sekt sladký

200 ml

900 kJ

Likéry

50 ml

570 kJ

Pokud si dá žena např. 4 dcl červeného vína, je to takové množství energie jako téměř celá porce na večeři (s tím rozdílem, že přijala v podstatě jen jednoduché sacharidy).

Přejeme všem krásné vánoční období a spoustu veselých zážitků nejen u skleničky alkoholu, ale především díky společným chvílím strávených aktivně oblíbeným sportem.

pondělí - neděle 6:00 - 23:00
potřebujete více informací? 
   585 205 700    585 205 800
Dočasné omezení provozu.

Dočasné omezení provozu.

20. 03. 2019
20. 3. - 19. 4. 2019 více »
OMEGA CENTRUM V NOVÉM

OMEGA CENTRUM V NOVÉM

11. 03. 2019
revitalizace centra včetně rozšíření více »
 

Oprava sauny

22. 02. 2019
Oprava sezení v sauně více »
Saunové ceremoniály

Saunové ceremoniály

20. 02. 2019
Ceremoniály více »
DÁRKOVÝ POUKAZ v hodnotě 1 000 Kč, 2 000 Kč na  krásné obočí a řasy.

DÁRKOVÝ POUKAZ v hodnotě 1 000 Kč, 2 000 Kč na krásné obočí a řasy.

13. 02. 2019
Vyberte si : formování a barvení, permanentní makeup nebo paletky se zapečeným stínem. více »
Další akce a novinky »

On-line rezervace

  • POZOR - změna v rezervačním systému:

    V rámci zrychlení procesu načipování klientů dochází ke změně v systému při vyhledávání shodných jmen. Klienti, kteří při svém přihlášení do on-line rezervační systému zadávali číslovku ke svému příjmení ji již zadávat nemusí.

Partneři

© OMEGA centrum sportu a zdraví, Olomouc Webdesign, Eshop a Online Rezervační Systém - ESMEDIA Interactive s.r.o.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím