Aktuální počet volných míst v OmegaKlubu: 8

Zájemci o členství, více info zde

Vánoční večírky

2. 12. 2012

Toto období se jen hemží různými večírky s přáteli, „pracovními besídkami“ a nasáváním vánoční atmosféry mezi stánky na náměstí. A s tím je samozřejmě spojeno i popíjení alkoholu. Řada lidí skleničkou alkoholu navíc řeší i nahromaděný shon z předvánočního období, stres z kupy práce či jako součást zasloužené volné chvilky pro sebe. Takže, nadcházející dny bývají často zkouškou naší pevné vůle a náporem, nejen na játra.

ZDRAVOTNÍ HLEDISKO

Alkohol je v otázce zdravého životního stylu a prevence nemocí složitou a kontroverzní záležitostí (nemluvě o tom, o jak složitý problém se jedná celospolečensky). Nadměrná konzumace alkoholických nápojů má příčinný vztah k více než 60 různým poruchám zdraví (kardiovaskulární choroby, rakovina ústní dutiny a hltanu, jícnu, hrtanu, tlustého střeva a rekta, jater i prsu). Odhad rizika pro rakovinu jater se obecně považuje za podhodnocený, neboť tento nádor často vznikne na podkladě cirhózy způsobené alkoholem, která ale nutí dotyčného alkohol omezit.

Na druhou stranu, pití malého množství alkoholu je prospěšné dokonce i v prevenci kardiovaskulárních chorob, tak i ve snižování celkové úmrtnosti. Např. víno má pozitivní vliv na organizmus především díky antioxidačním účinkům polyfenolických substancí (resveratrol a další). Riziko je nejnižší při určité mírné konzumaci, která odpovídá přibližně 20 g/den. Při nulové konzumaci je riziko vyšší, proto se mluví o protektivním efektu alkoholu. Ten byl pozorován až do denní dávky 72 g, ale nad 89 g denně už začíná statisticky významné zvýšení rizika.

Současná doporučení pro pravidelnou konzumaci alkoholu:
-          Muži: 1 pivo 12° nebo 2 dcl vína denně
-          Ženy: malé pivo nebo 1 dcl vína denně

Nad doporučené množství, rizika prudce stoupají!

VÝŽIVOVÉ HLEDISKO

Dalším důležitým hlediskem je energetická hodnota alkoholu. Pokud se celý rok snažíte žít zdravě, nezkazte si to přehnaným pitím během Vánoc. Samozřejmě, sklenička kvalitního suchého vína je v pořádku, vánoční punč (ačkoli je velmi kalorický) k atmosféře patří, ale nepřehánějte to, jeden vám na zahřátí bude stačit. Alkohol je velmi energeticky bohatý, ale nemá téměř žádnou sytící schopnost a obsahuje jednoduché cukry bez dalších nutričních hodnot. Takže, po alkoholu velmi snadno přibíráme a ženy jsou na tom bohužel hůře než muži (muži lépe a rychleji spalují alkohol, protože muži mají více tělesné vody a etanol je ve vodě rozpustný).

Zde je orientační přehled energetické hodnoty u různých typů alkoholu:

Alkoholický nápoj

Množství

Energie

Pivo 10

500 ml

655 kJ

Pivo 12

500 ml

705 kJ

Víno bílé - průměr

200 ml

452 kJ

Víno červené - průměr

200 ml

550 kJ

Whisky skotská 43%

50 ml

498 kJ

Sekt sladký

200 ml

900 kJ

Likéry

50 ml

570 kJ

Pokud si dá žena např. 4 dcl červeného vína, je to takové množství energie jako téměř celá porce na večeři (s tím rozdílem, že přijala v podstatě jen jednoduché sacharidy).

Přejeme všem krásné vánoční období a spoustu veselých zážitků nejen u skleničky alkoholu, ale především díky společným chvílím strávených aktivně oblíbeným sportem.

pondělí - neděle 6:00 - 23:00
potřebujete více informací? 
   585 205 700    585 205 800
DĚTSKÝ KEMP S AEROBIKEM

DĚTSKÝ KEMP S AEROBIKEM

16. 06. 2020
AK Olomouc pro vás od 17.8. do 21.8. připravil LETNÍ KEMP SVĚTA KOUZEL S AEROBIKEM, který je určen dětem ve věku 4 - 15 let. více »
AKCE KOSMETIKA 2+1 DÁREK BRONZ REPAIR SUNKISS

AKCE KOSMETIKA 2+1 DÁREK BRONZ REPAIR SUNKISS

16. 06. 2020
více »
VAŠE LIGA

VAŠE LIGA

15. 06. 2020
více »
THAJSKÉ MASÁŽE

THAJSKÉ MASÁŽE

02. 06. 2020
AKCE ČERVEN více »
ŠATNY, WELLNESS ZÓNA A VNITŘNÍ PROSTOR KAVÁRNY OD PONDĚLÍ 25.5. OPĚT V PROVOZU

ŠATNY, WELLNESS ZÓNA A VNITŘNÍ PROSTOR KAVÁRNY OD PONDĚLÍ 25.5. OPĚT V PROVOZU

21. 05. 2020
více »
Další akce a novinky »

On-line rezervace

  • POZOR - změna v rezervačním systému:

    V rámci zrychlení procesu načipování klientů dochází ke změně v systému při vyhledávání shodných jmen. Klienti, kteří při svém přihlášení do on-line rezervační systému zadávali číslovku ke svému příjmení ji již zadávat nemusí.
© OMEGA centrum sportu a zdraví, Olomouc Webdesign, Eshop a Online Rezervační Systém - ESMEDIA Interactive s.r.o.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím