Aktuální počet volných míst v OmegaKlubu: 12

Zájemci o členství, více info zde

Víte, že psychické a tělesné spolu vždy souvisí?

17. 4. 2012

Víte, že psychické a tělesné spolu vždy souvisí?

Víte, že působení stresorů může vést až k orgánovým změnám v organismu?

Většina z nás si pravděpodobně možnou spojitost mezi psychickými problémy, starostmi a stresem uvědomuje a připouští. Většina z nás však na tyto možné souvislosti nedbá a pokud přijdou tělesné obtíže, po psychických nebo dokonce sociálních příčinách pátráme málokdy.

Je tomu však rozhodně tak a není to žádný objev současné vědy. Chápání člověka jako jednotky bio-psycho-sociální bylo samozřejmostí již v antickém lékařství. Hippokratův přístup bývá právem označován jako psychosomatický. Také Platón v jednom ze svých děl zdůrazňuje, že nejlepší přístup k nemocnému vyplývá z respektování jeho psycho-fyzické celistvosti.

Proč však došlo k tomu, že se psychosomatické myšlení, které bylo živelně spojeno s počátky lékařství, začalo později postupně vytrácet a musí být v současnosti záměrně a cílevědomě obnovováno?

Pro zodpovězení této otázky je třeba vzít v úvahu tyto důležité skutečnosti:

Současná medicína je charakterizována rychlým růstem nových poznatků, ale i růstem specializace. Specializace je sice žádoucí, ale na druhé straně vede k fragmentaci, k přílišnému rozčleňování znalostí lékaře, a tím k postupné ztrátě schopnosti vidět pacienta v jeho bio-psycho-sociální integritě. K tomu přispívá i evropskou civilizací zdůrazněný dualismus těla a duše čerpající z křesťanské ideologie.

Zamyslíme-li se nad touto tématikou, můžeme si uvědomit, že psychosomatické vzájemné vztahy jsou důvěrně známy každému člověku, který je schopen alespoň základního sebepozorování. Tělo reaguje určitými změnami v činnosti orgánů ne emoční stav a jeho výkyvy. Tato skutečnost je  zachycena v řadě slovních obratů běžného hovorového jazyka:

Někomu spadl kámen ze srdce, jiný cítí srdce v krku. Jeden má srdce z kamene, druhý naopak měkké, široké. Člověk může zrudnout hněvem, zblednout hrůzou, zesinat zlostí. Ve strachu se mu rozklepou kolena nebo celý ztuhne. V emočně vypjatých situacích se nám tají dech, lapáme po dechu, nemůžeme nabrat dech. Něco nám leží nebo tlačí v žaludku, obrací se nám z něčeho žaludek. Z něčeho se nám může roztočit hlava, z jiného naskočí „husí kůže“, atd.

Zajímavé je, že o funkci některých orgánů existuje těchto psychosomatických rčení velmi mnoho. Platí to především o srdci a krevním oběhu, dále pak o respiratorním (dýchacím) a trávícím traktu a o kůži. Tato skutečnost odpovídá klinickým a experimentálním zjištěním. Žaludek je jedním z nejvnímavějších orgánů těla, reaguje téměř na všechny emoce. Kůže bývá dokonce označována jako „cvičiště psychogenních dějů“. Na druhé straně však existují orgány, pro které běžný hovorový jazyk nevytvořil žádné obraty tohoto typu (játra, slezina, atd.).

Pojem pychogeneze, psychogenní vlivy má tedy vyjadřovat podmíněnost vzniku určitého onemocnění psychickými mechanismy či prožitky především silně emočními. K takovým patří různé konfliktní situace (na pracovišti, v rodině,...), emoční traumata (ztráta blízké osoby, ztráta významného vztahu, smrt, rozvod,...), nemožnost afektivního uvolnění emocí, vyplývajících z každodenních prožitků (nemůžeme se v práci vztekat, zařvat, bouchat ani kopat ...). Všechny uvedené psychogenní vlivy se mohou podílet na vzniku neuróz nebo tzv. psychosomatických onemocnění.

Účinnost mechanizmu psychogeneze bývá v literatuře demonstrována i na situacích, kdy psychické vlivy vedly nakonec až ke smrti. Jedním z prvních experimentů tohoto typu byl Avicenův pokus s beranem. Umístil ho do blízkosti vlka tak, že jej vlk nemohl nijak fyzicky ohrozit. Beran přesto přestal přijímat potravu, byl neustále ve střehu, přestal spát a nakonec zahynul. Zaznamenány jsou i případy psychogenní smrti z hrůzy, když byl zaměstnanec omylem zavřen do chladícího boxu a nepostřehl, že chladící zařízení není v provozu.

A proč o tom vůbec píšu?

Chtěla bych vás přivést k vlastním úvahám nad tím, že mnohé tělesné potíže mohou vznikat i v důsledku psychických a sociálních problémů. K zamyšlení nad tím, že jako nemocní jsme zvyklí zajímat se pouze o tělesné obtíže a myslet pouze v této rovině. Bohužel pro nás také platí, že tělesná choroba je omluvou z nejrůznějších aktivit. Každý chápe, že nemocný mnohé nemůže nebo dokonce nesmí. Naopak psychická porucha je buď ostuda nebo si za ni pacient může sám a podle mínění mnohých si nezaslouží žádné úlevy. Není divu, že za těchto okolností své psychosociální problémy zamlčujeme mnohdy i sami sobě nebo je vysvětlujeme jako následky onemocnění somatického. Obava z toho, že budeme označeni za „případ pro psychologa či psychiatra“ je značná.                           

Přitom možnosti psychoterapie nebo-li pomoci psychologickými prostředky, jsou značné a v naší zemi téměř nevyužívané. V těchto souvislostech stojí jistě následující psychosomatická myšlenka za úvahu:

 „Neexistují nemoci jako takové, existují jen nemocní lidé"

Edita Bosáková, psycholog
červen 2012

pondělí - neděle 6:00 - 23:00
potřebujete více informací? 
   585 205 700    585 205 800
Dočasné omezení provozu.

Dočasné omezení provozu.

20. 03. 2019
20. 3. - 19. 4. 2019 více »
OMEGA CENTRUM V NOVÉM

OMEGA CENTRUM V NOVÉM

11. 03. 2019
revitalizace centra včetně rozšíření více »
 

Oprava sauny

22. 02. 2019
Oprava sezení v sauně více »
Saunové ceremoniály

Saunové ceremoniály

20. 02. 2019
Ceremoniály více »
DÁRKOVÝ POUKAZ v hodnotě 1 000 Kč, 2 000 Kč na  krásné obočí a řasy.

DÁRKOVÝ POUKAZ v hodnotě 1 000 Kč, 2 000 Kč na krásné obočí a řasy.

13. 02. 2019
Vyberte si : formování a barvení, permanentní makeup nebo paletky se zapečeným stínem. více »
Další akce a novinky »

On-line rezervace

  • POZOR - změna v rezervačním systému:

    V rámci zrychlení procesu načipování klientů dochází ke změně v systému při vyhledávání shodných jmen. Klienti, kteří při svém přihlášení do on-line rezervační systému zadávali číslovku ke svému příjmení ji již zadávat nemusí.

Nabídky partnerů


Beryl oční optika
10% sleva na veškerý sortiment, mimo prodeje kontaktních čoček

více informací »

Beryl oční optika
všechny nabídky »

Partneři

© OMEGA centrum sportu a zdraví, Olomouc Webdesign, Eshop a Online Rezervační Systém - ESMEDIA Interactive s.r.o.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím