Aktuální počet volných míst v OmegaKlubu: 8

Zájemci o členství, více info zde

Voda - to pravé osvěžení

3. 8. 2011

Většina z nás si asi pořádné léto představuje jinak, ale doufejme, že druhá polovina prázdnin přinese více sluníčka a horkých letních dnů k naší spokojenosti. Právě proto si zopakujme zásady pitného režimu, který je pro správné fungování organismu nesmírně důležitý.

Člověk denně průměrně vyloučí asi 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním i kůží. Pro vyrovnanou vodní bilanci musí organizmus tuto vodu přijmout zpět. Asi třetina litru „nové" vody se denně vytvoří v těle metabolickou činností, vody vázané v potravě přijmeme necelý litr. To znamená, že zbytek (asi 1,5 litru) musíme do těla dodat přímo ve formě tekutin.

Potřeba vody je individuální
Každý člověk má svou optimální potřebu volných tekutin, která se navíc v čase mění. Tato potřeba se může pohybovat od méně než jednoho litru za den (u člověka se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninová, obilninová a luštěninová jídla s nízkým obsahem soli) až po několik litrů za den (u člověka, který konzumuje příliš slanou i sladkou stravu s malým obsahem tekutin a vysokým obsahem energie a fyzicky intenzivně pracuje, sportuje nebo se pohybuje v horkém prostředí). U druhé kategorie pak může denní potřeba přesáhnout třeba i pět litrů. Každý si musí nalézt (resp. stále nalézat) své optimální množství tekutin!

Málo vody
Nedostatek vody v organismu (dehydratace) způsobuje řadu problémů: bolesti hlavy, únavu a malátnost, pokles fyzické a duševní výkonnosti včetně poklesu koncentrace. Mírný, ale dlouhodobý nedostatek tekutin, který v denním shonu mnohdy ani neregistrujeme, pak může mít za následek i vážné zdravotní poruchy. Může docházet k poruchám funkce ledvin a vzniku ledvinových a močových kamenů. Dehydratací se také zvyšuje riziko vzniku infekce močových cest, zánětu slepého střeva, některých druhů rakoviny (např. rekta a močového měchýře) i kardiovaskulárních chorob.

Co, kdy a jak pít?
- Jednoznačně nejzdravějším a nejpotřebnějším nápojem je čistá voda (klidně z kohoutku).
- Vhodným nápojem je slabý bylinkový, ovocný a zelený čaj.
- Minerální voda by neměla přesáhnout 0,5 l za den.
- Zcela nevhodné je pít nejrůznější sycené sladké limonády, ovocné koncentrované šťávy, colové nápoje...obsahují příliš cukru a „prázdných" kalorií, které zvyšují nejen žízeň, ale i hmotnost.
- Je nutné pít v průběhu celého dne a to již od rána (šálek čaje či kávy nestačí uhradit noční ztráty vody). Člověk není velbloud, aby se napil jednou denně do zásoby. Je potřeba regulovat spotřebu tekutin podle aktuální zátěže a potřeby.
- Nejvhodnější tekutiny pro horké počasí jsou čistá voda nebo nakyslé či nahořklé nápoje. Sladké a přechlazené nápoje zvyšují pocit žízně.
Zdroj: www.szu.cz

Mějte přes léto neustále v zásobě vodu s limetkou a lístky máty, výborně vás osvěží, zažene žízeň a máta navíc usnadňuje a zrychluje trávení a působí proti křečím a nadýmání.

Tip: lístky máty můžete zmrazit v kostce ledu a přidávat do nápojů.

pondělí - neděle 6:00 - 23:00
potřebujete více informací? 
   585 205 700    585 205 800
DĚTSKÝ KEMP S AEROBIKEM

DĚTSKÝ KEMP S AEROBIKEM

16. 06. 2020
AK Olomouc pro vás od 17.8. do 21.8. připravil LETNÍ KEMP SVĚTA KOUZEL S AEROBIKEM, který je určen dětem ve věku 4 - 15 let. více »
AKCE KOSMETIKA 2+1 DÁREK BRONZ REPAIR SUNKISS

AKCE KOSMETIKA 2+1 DÁREK BRONZ REPAIR SUNKISS

16. 06. 2020
více »
VAŠE LIGA

VAŠE LIGA

15. 06. 2020
více »
THAJSKÉ MASÁŽE

THAJSKÉ MASÁŽE

02. 06. 2020
AKCE ČERVEN více »
ŠATNY, WELLNESS ZÓNA A VNITŘNÍ PROSTOR KAVÁRNY OD PONDĚLÍ 25.5. OPĚT V PROVOZU

ŠATNY, WELLNESS ZÓNA A VNITŘNÍ PROSTOR KAVÁRNY OD PONDĚLÍ 25.5. OPĚT V PROVOZU

21. 05. 2020
více »
Další akce a novinky »

On-line rezervace

  • POZOR - změna v rezervačním systému:

    V rámci zrychlení procesu načipování klientů dochází ke změně v systému při vyhledávání shodných jmen. Klienti, kteří při svém přihlášení do on-line rezervační systému zadávali číslovku ke svému příjmení ji již zadávat nemusí.

Podporujeme


Fitness klub OMEGA
Fitness klub OMEGA
další sportovci »
© OMEGA centrum sportu a zdraví, Olomouc Webdesign, Eshop a Online Rezervační Systém - ESMEDIA Interactive s.r.o.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím