WHEELCHAIR CZECH OPEN 2023 - report po turnaji

TENISOVÝ TURNAJ VOZÍČKÁŘŮ

v termínu 10.8 – 13.8.2023

Na antukových kurtech OMEGA centra sportu a zdraví se opět představili tenisté na vozíku.

Dvacátý osmý ročník mezinárodního vozíčkářského antukového turnaje mužů i žen Wheelchair Czech Open 2023 jsme hostili v OMEGA centru sportu a zdraví již podruhé a navázal tak na loňskou vydařenou premiéru. Areál antukových kurtů s hotelem NH Collection Olomouc Congres přilákaly hráče a hráčky z 10 zemí světa. Turnaj byl zařazen do kategorie ITF Futures a dotován 3 000 USD. Muži i ženy hráli v kategoriích Main Draw. Organizátory akce pro necelou třicítku handicapovaných účastníků byly opět Český tenisový svaz vozíčkářů společně s marketingovou agenturou BW Commerce a finančně se podílely i Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc a Národní sportovní agentura. Společnou záštitu nad letošním ročníkem opět převzali Ing. Josef Suchánek (hejtman Olomouckého kraje) a Mgr. Miroslav Žbánek, MPA (primátor Statutárního města Olomouc).

Tradičním trhákem celého turnaje byla hlavní mužská kategorie Main Draw, v níž má právo hrát 32 nejvýše postavených hráčů. V letošním roce zastupovalo naši zemi sedm českých tenistů. Z nich pouze dvojice Michal Stefanu a Tomáš Svášek absolvovala vítězně první kolo, ale do čtvrtfinále se neprobojovali. Turnajovou jedničkou byl Andrew Penney z Velké Británie (59. hráč světa) a z druhé pozice byl vylosován Polák Jakub Dominik Bukala, šedesátý osmý hráč světa.

Z elitní turnajové osmičky splnili „povinný postup“ do čtvrtfinále všichni hráči, takže v úvodu turnaje k žádnému překvapení nedošlo. Nečekané výsledky přišly až v následujících kolech a měl je na svědomí čínský tenista Ding. Ten nejdříve vyřadil olomouckého Petra Utíkala a ve čtvrtfinále si překvapivě lehce poradil s turnajovou trojkou – Piotrem Jaroszewskim. Ostatní hráči z elitní čtveřice své postavení na žebříčku potvrdili a postoupili do semifinále.

Do závěrečného finálového zápasu postoupil po dramatických bojích první nasazený Andrew Penney a Číňan Ding. Andrew Penny hrál na překvapivého finalistu Dinga nesmírně chytře. Několikrát zkrátil nečekaně hru, na což Číňan reagoval pozdě. Změny rytmu hry mu nevyhovovaly a začal dělat zbytečné chyby. Britský hráč nakonec zvítězil 6/3, 6/3 a získal tak svůj premiérový titul na území České republiky.

Ve čtyřhře kategorie Main Draw letos zanechali hlubokou stopu i čeští hráči. Hned Tři z nich se představili v semifinále. Samotné deblové finále bylo dramatické. Výše postavení Poláci Jaroszewski s Bukalou získali první set 6/3, ale ve druhém se podařil Quilliou a Penneymu velký obrat. Druhou sadu získali 6/1 a přesvědčiví byli i v supertiebreaku, jež se hrál místo třetího setu. Po konečné výhře 3/6, 6/1, 10(3) zvítězili Quilliou s Penneym a úspěšně tak završili svoje letošní působení na Wheelchair Czech Open 2023.

Ženská kategorie Main Draw letos představila pouze 4 hráčky. Mistrně se představila první nasazená Číňanka Luoyao Guo (14. hráčka světového žebříčku). Ta v tabulkovém systému postupně přehrála všechny své soupeřky a zaslouženě zvítězila. „Olomoucký turnaj se mi velice líbil. Vše bylo dobře organizované a byla zde skvělá atmosféra. Jsem v České republice poprvé v životě a ráda bych se vrátila na další turnaje. Snad se mi to podaří.“, řekla po převzetí poháru Guo. Na druhém místě skončila Louise Charlotte Willerslev-Olsen z Dánska (82.) a na pomyslný bronzový stupínek se dostala Ladislava Pořízková z pražského centra tenisu na vozíku ČTSV. Tabulkové pořadí kategorie žen uzavřela další česká hráčka Petra Křížková.