rakety

Aktuální počet volných míst v OmegaKlubu: 8

Zájemci o členství, více info zde

tenis

Charakteristika

Tenis je velmi elegantní míčová hra, kterou mohou hrát dva nebo čtyři hráči. Hráči tenisu mohou být jakéhokoliv věku, pohlaví. Avšak na profesionální úrovni hrají muži a ženy zvlášť, výjimku tvoří turnaje, kde proti sobě ve čtyřhře nastoupí muž a žena na každé straně. Takové hře se říká „mix“. Ke hře je zapotřebí kurt, síť, raketa a míček.

Hra

Získá-li hráč bod je stav 15:0, získá-li další je stav 30:0, získá-li třetí je stav 40:0, získá-li čtvrtý bod, vyhrává hru (tzv. gem). Pokud je stav 40:40 (tzv. shoda), nejbližší bod se počítá jako výhoda pro hráče, který jej získal. Pokud tento hráč promění i následující bod, vyhrává gem. Pokud bod nepromění, nastává opět shoda. Zápas se hraje na 2 nebo 3 vítězné sety, podle organizace soutěže. Hráč, který první získá 6 gemů, získává 1 sadu (např. 6:2). Musí však získat nejméně o dva gemy více než soupeř (např. 8:6). Cílem hry je získat požadovaný počet sad dříve než soupeř (např. 6:2, 4:6, 8:6). Samotná hra začíná podáním, které se provádí ze zadní základní čáry. Hráč, který podává, si rukou nadhodí míček a udeří ho raketou dříve, než dopadne na zem. Tento míček musí umístit, v případě že podává, zprava do levého soupeřova pole pro padání (čtverec za sítí na straně soupeře). V případě chybného podání má podávající opravné druhé podání. Změna podání nastává při získání hry pro jednoho z hráčů.

Poté co bylo provedeno dobré podání, se hráči střídají v úderech, dokud jeden nestihne nebo správně neodehraje míček nebo se dopustí jiného přestupku (hráč trefí síť, dotkne se tělem míčku, zahraje tzv. dvojdotek, atd.).

Pokud nechceme ztrácet body, musí se nám odehrané údery "vejít" do hřiště. To znamená, že míček musí přeletět síť a dopadnout do soupeřova pole. Pokud při hře hráč nezasáhne míček, může učinit opakované pokusy o jeho zasažení.

Nejčastějsí chyby ve hře

Toto jsou nejčastěji se objevující chyby při hře, při kterých soupeř získává bod:

Hřiště a vybavení

Tenisový kurt je dlouhý 23,77 m a široký 8,23 m. Kurt je uprostřed rozdělen sítí zavěšenou ve výšce 0,914 m (měřeno uprostřed), na okraji kurtu má síť výšku 1,07 m. Dále je rozdíl v kurtu pro čtyřhru a pro dvouhru. Ve čtyřhře je pro hru využíváno postraní rozšíření kurtu. Tenisová raketa musí být rovná a tvoří ji struny střídavě propletené nebo svázané a připojené k rámu rakety. Celková délka rakety nesmí být větší než 73,66 cm. Rám rakety nesmí mít celkovou šířku větší než 31,75 cm. Plocha výpletu nesmí mít celkovou délku větší než 39,37 cm a celkovou šířku větší než 29,21 cm.

Míč musí mít vnější povrch všude stejný, sestávající z látkového potahu a který je žluté barvy. Má-li švy, musí být bez stehů. Správný míč by měl mít odskok vyšší než 1,35 m a nižší než 1,47 m, pustí-li se volně na betonový podklad z výše 2,54 m.

pondělí - neděle 6:00 - 23:00
potřebujete více informací? 
   585 205 700    585 205 800

On-line rezervace

  • POZOR - změna v rezervačním systému:

    V rámci zrychlení procesu načipování klientů dochází ke změně v systému při vyhledávání shodných jmen. Klienti, kteří při svém přihlášení do on-line rezervační systému zadávali číslovku ke svému příjmení ji již zadávat nemusí.
© OMEGA centrum sportu a zdraví, Olomouc Webdesign, Eshop a Online Rezervační Systém - ESMEDIA Interactive s.r.o.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím